Loading...
Makaleler

Türk Lirası Değer Kaybedince İhracat Artar mı ?

Ekonomi biliminin en önemli hipotezlerinden biri de  (Türk Lirası) Ulusal Para  değer kaybettiğinde ihracat  artar, ithalat azalır mı ? Bugünkü makalemizde ulusal paranın değer kaybetmesi durumunda dış ticaretimizde nasıl bir değişiklik olacağına odaklanmaya çalışacağız.

Ekonomi biliminde genel olarak öğretilen hipotez şudur ; ulusal para, rezerv paralar karşısında değer kaybedince ihracat artacak, ithalat azalacaktır. Döviz kuru karşısında değersiz ulusal para söz konusu olunca,  o ülkenin malları yabancı ülkeler için daha ucuz hale geleceği için ihracat artma eğilimde olacaktır. Ulusal para döviz kuru karşısında değersiz olduğu için dış ülkelerden yapılacak ithalat pahalı olacaktır. Bu nedenle ithalatta  azalma eğiliminde olacaktır. Ancak her hipotez kendi varsayımı kapsamında bir anlam ifade etmektedir. Bu hipotez ve varsayımları düşününce  her halükarda ihracatımızın artacağını , bunun yanı sıra ithalatımızın azalacağını düşünebiliriz. Ancak ihracat yaptığımız ülkenin durumu acaba ekonomik anlamda ne durumda ? Acaba ihracat yaptığımız ülkeler  bizim ihraç mallarımızı alacak durumdalar mı ? Bu sorulara yönelmeden kesin anlamda Ulusal para  değer kaybedince ihracat artar, ithalat artar diyemeyiz. Örnek vermek gerekirse  Türkiye’de  2002 ile 2008 yılları arasında dış ticaret verilerine göz attığımızda bu dönemde Türk Lirası  döviz karşısında yüzde 15 değer kaybetmesine rağmen  ihracatımız  yüzde 266 , ithalatımız yüzde 291 artmıştır. Burada görüldüğü gibi ulusal para değer kaybetse dahi her zaman ihracat, ithalattan daha fazla artmayabilir.

 Ekonomide en çok kullanılan varsayım ‘ceteris paribus’ (diğer koşullar sabit) varsayımıdır. Eğer diğer koşullar değişiyorsa farklı bir durum vardır ve bu farklılık hipotezin yanlışlığını göstermez, bizim, değişen koşullara bakmamız gerektiğini gösterir. Ele aldığımız hipotezi tek başına kabul eder diğer koşulları göz önüne almazsak analizimiz yanlış olacaktır. Göründüğü üzere her zaman ulusal para değer kaybedince ihracatımız, ithalatımızdan daha fazla artmıyor.

Ceteris Paribus terimi Mahfi Eğilmez’in Kendime Yazılar adlı blog sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.