Loading...
Blog

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Doğal Bakım Yöntemleri

Saç dökülmesi; özellikle erkeklerin başına bela olan sorunlardan biri. İlerleyen yaş ile ciddileşen bir problem olan saç dökülmesine karşı pek çok ürün ve tedavi bulunuyor. Son dönemde estetik tedavilerin ilerlemesiyle birlikte pek çok erkek saç ekim yöntemini tercih ediyor. Ancak doğal yöntemlerle saç dökülmesini yavaşlatmak mümkün.

Saç Dökülmesi Sadece Erkeklerde Mi Görülür?

Saç dökülmesi, yalnızca erkekleri etkilemez; kadınlarda gözlenmektedir. 2005 yılında Avrupa’da yapılan bir araştırma, saç dökülmesinin erkeklerde daha yoğun şekilde gerçekleştiğini ortaya koydu. Araştırma sonucunda erkeklerin %70’i saç dökülmesi sorunu yaşarken; bu oran, kadınlarda neredeyse %40.

Saç dökülmesi estetik bir problem olarak görülse de, kişinin psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Pek çok kişi, saç dökülmesi sonucunda özgüvenlerinin azaldığını ve kendi görünümleri ile mutlu olmadıklarını belirtmiştir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birden fazla nedeni olabilir. Bunlar arasında en bilineni genetik nedenlerdir. Ailede gözlemlenen saç dökülmesi, bireyin riskini arttırmaktadır.

Stres nedeni ile saç dökülmesi oldukça sık görülen bir durumdur. Özellikle yaşanan üzüntü verici olaylar ya da stresli dönemlerde, kadın ve erkekte saç dökülmesi gerçekleşebilir.

Hamilelikte yaşanan hormon değişimleri nedeni ile kadınlarda saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. Ancak saç dökülmesi, doğum sonrasında daha yoğun şekilde görülmektedir. Yeni anne olmanın ve bebeğin bakımının getirdiği stres nedeni ile gerçekleşen saç dökülmesi, geçici olabildiği gibi kalıcı da olabilmekte.

Saçın yoğun olarak işlem görmesi de saç dökülmesinin nedenlerinden biri. Sık boyanan, düzleştirilen ya da maşa yapılan saçlarda dökülme daha yoğun şekilde gerçekleşmekte.

Protein ya da demir eksikliği, A vitamini fazlalığı ve B vitamini eksikliği gibi beslenme düzensizliklerinden de kaynaklanabilen saç dökülmesi, tiroid nedeni ile de gerçekleşebilir.

Saç Dökülmesiyle Başa Çıkmanın Yolları

Saç dökülmesi ile başa çıkarken ilk dikkat edilmesi gereken nokta, belirtiler ortaya çıkmadan engelleyici önlemleri almak.

Daha önce belirttiğimiz gibi, saç dökülmesinin nedenlerinden biri de beslenme bozuklukları. Bu nedenle; hem sağlığınız, hem de dış görünümünüz için beslenmenize dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Beslenme ve diyetisyen uzmanlarından alacağınız bir randevu sayesinde, ihtiyacınız olan besinleri ve porsiyonları öğrenebilirsiniz.

Saçlarınıza doğru bakım uygulamak da alabileceğiniz önlemlerden bir diğeri. Özellikle şampuanlama esnasında kafa derinize yapacağınız masaj sayesinde, kan akışını hızlandırmanız ve daha sağlıklı saç köklerine sahip olmanız mümkün. Haftada en az bir kere yapacağınız 2 dakikalık masaj, büyük fayda sağlayacaktır.

Yoğun stres dönemlerinde, stresten kurtulmak ve rahatlamak için yapacağınız açık hava yürüyüşleri ve koşu ile stresi azaltabilirsiniz. Bol oksijen sağlayan orman ortamında yapacağınız spor; sağlığınıza ve dış görünüşünüze büyük katkı sağlayacak.

Saç dökülmesi sorunu başladıktan sonra, özellikle beslenme düzeninizde yapacağınız değişiklikler faydalı olacaktır. Demir içeren ıspanak, bezelye, kuru fasulye ve mercimek gibi besinlerin yanı sıra; protein içeren tavuk, balık ve yumurta besinlerini yoğun olarak tüketerek saç dökülmesini yavaşlatabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Uygulayabileceğiniz Bakımlar

Saç dökülmesi sorunuyla başa çıkarken en etkili yöntemlerden biri de, düzenli uygulanan bakımlar. Saçınıza düzenli bakım yaparak saç köklerinizi güçlendirebilir, hatta dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz bakımlardan ilki yumurta maskesi. Buna göre 1 yumurta, 1 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız karışımını saçınıza uygulayın ve saçınızı duş bonesi ya da plastik poşet ile örtün. 20 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık su ile durulayın.

Badem yağının, içerdiği E vitamini sayesinde saçları güçlendirdiği biliniyor. İki taze muzu ezerek üzerine 8 damlayı aşmayacak şekilde badem yağı ekleyin. Oluşturduğunuz karışımı tüm saçınıza uygulayın ve saçınızı duş bonesi ya da plastik poşet ile örtün. Bir saat bekledikten sonra soğuk su ile şampuanlayın, saç kremi uygulayın.

 

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.