Loading...
Eğitim

Neden Yabancı Dil Öğrenmekte Zorlanıyoruz?

Yabancı dil öğrenememe nedenleri, genellikle yaş ve pratikle ilişkilendirilir. Ancak sebepler bunlardan ibaret değil.

Çevremizden ya da kendimizden deneyimlemiş olduğumuz bu durumun altında yatan pek çok farklı neden olabiliyor. Sorunu doğru tespit ederek çözüm üretmek ise mümkün.

Yabancı Dil Öğrenememenin Sebepleri

Bazı kişilerin, dil öğrenme konusunda oldukça hızlı olduğunu biliyoruz. Ancak bazılarımız o kadar şanslı değil. Ne kadar çok çabalasanız da, yeni bir dil öğrenme konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi ise yaş.

Beyin üzerinde yapılan araştırmalar, 5 yaşına kadar 4 farklı dili aynı anda öğrenebileceğimizi gösteriyor. Çocuklar 5 yaşına gelene kadar, herhangi bir karışıklık yaşamadan dört farklı dili aynı anda öğrenip konuşabiliyorlar. Ancak yaş ilerledikçe, beynimiz; odağını farklı alanlara kaydırıyor ve dil öğrenimi konusunda aktif olan bölgeler köreliyor. Bu nedenle; erken yaşlarda öğrenilen dil daha kalıcı oluyor ve aksan problemleri yaşanmıyor.

Bir diğer önemli neden ise mantık. Dünyanın en yaygın olarak konuşulan dillerinden biri olan İngilizce, yapısal olarak mantıksızlıklarla dolu. Kurallı fiillerin yanı sıra pek çok kuralsız fiili de barındıran İngilizce’yi öğrenirken, istemsiz olarak bir mantık oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun sonucunda ise dil becerilerimizi yeteri kadar geliştiremiyoruz.

Türkiye’de yaygın olarak gözlemlenen bir diğer neden ise hata yapmaktan çekinmek. Yabancı dil öğrenirken hata yapmak kadar normal bir şey yok; ancak yanlış telaffuz edilen bir kelime ya da hatalı kurulan bir cümle yüzünden konuşma pratiğini tamamen terk ediyoruz. Bunun yerine, her hatanın bir öğrenme fırsatı olduğunu kabul ederek pratiğimizi arttırmalıyız.

Aksan ve akıcılık konusunda yaşanan çekinceler sonucunda pek çok kişi, yabancı dil pratiği yapmak istemiyor. Her dilin sahip olduğu belirli özellikler nedeni ile yeni öğrenilen dilin, ana dil kadar akıcı ve aksansız olması mümkün değil. Örneğin; ana dili Türkçe olan bir kişinin, İngilizce’deki “th” sesini doğru şekilde telaffuz edebilmesi için düzenli pratik yapması gerekmekte.

Genel olarak baktığımızda; gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde yeni bir dil öğrenme konusunda yaşanan çoğu sorunun kaynağı, ana dilimiz. Alışkın olduğumuz yapı ve telaffuzun dışında kalan dilleri, kendi dilimizi öğrendiğimiz gibi önyargısız öğrenmemiz gerekmekte.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Yapılabilecekler

Yabancı dil öğrenememe sorunu yaşayanlardan biriyseniz, öncelikle bakış açınızı değiştirerek başlamanız gerekiyor. Telaffuz ya da akıcılık konusundaki kaygılarınızı bir kenara bırakarak konuşma pratiği yapmanız, sizi düşündüğünüzden çok daha ileri götürecek.

Pratik yapacak kimse bulamayanlar için oluşturulan ağlar sayesinde, aklınıza gelen her dilde pratik yapabilirsiniz. Aynı zamanda, ülkemize yurtdışından çalışmaya gelen pek çok kişi bulunmakta ve bu kişiler arkadaş çevresi oluşturabilmek amacı ile çeşitli mekanlarda etkinlikler düzenlemekte. Siz de bu etkinliklere katılarak ana dil seviyesinde konuşan kişilerle pratik yapabilirsiniz.

Maddi kaynağınız ve zamanınız olması halinde ise; öğrenmek istediğiniz dil ana dil olan bir ülkede eğitim alabilirsiniz. Bir ya da iki ayın bile öğrenme konusunda oldukça faydasını göreceksiniz. Türkçenin yurtdışında yoğun olarak konuşulmaması sayesinde pratik yapmak bir tercih değil, zorunluluk haline gelecektir.

Sevdiğiniz dizi ve filmleri, öğrenmek istediğiniz dilde seslendirmeli ve alt yazılı izleyerek aksanınızı iyileştirmeniz de mümkün. Almanca, İspanyolca ve Çince gibi Türkçeden farklı seslere sahip diller için özellikle faydalı olan bu yöntem sayesinde, belirli koşullar altında hangi seslerin nasıl olması gerektiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Biraz maliyetli bir diğer opsiyon ise, pek çok yerde kolaylıkla bulabileceğiniz sesli kitap satın alarak dinlemek. Kitabı ve sesli kitabı aynı anda takip ederek, kendi kendinize aksan pratiği yapabilirsiniz.

 

Kaynaklar; 1, 2, 3, 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir