Loading...
İş Hayatı

İnternetten Para Kazanmanızı Sağlayacak 8 Öneri

İnternetten para kazanmak herkesin hayali; evinizden yapabileceğiniz ve az miktarda sermaye ile başlayabileceğiniz birçok seçenek bulunmakta. Ancak bazıları sandığınızdan çok daha zor olabilir.

Çalışmayan ya da eğitimine devam eden gençlerin çoğu, harçlık olarak değerlendirebilecekleri ve fazla zamanlarını almayacak bir para kazanma yöntemi aramakta. Etkinlik hostesliği, market içi pazarlama sorumlusu ya da yapımlarda küçük figüranlık rolleri gibi düzensiz işlerde ise çokça vakit harcamanız gerekiyor.

İnternet üzerinden yapabileceğiniz işler sayesinde ise evinizin konforunda, neredeyse hiçbir harcama yapmadan para kazanabilirsiniz.

Kendi Websitenizi Kurun

Blog amaçlı kullanacağınız bir websitesi kurarak para kazanabilirsiniz. Basit bir websitesi kurulumu oldukça düşük maliyetlidir. Ancak düzenli olarak güncellemeniz gereken bir bloğunuzun olması, vakit ve emek istemektedir.

Günlük hayatınızda yaptıklarınızı ya da gittiğiniz yerlerle ilgili düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz bloğunuzda reklam yayınlanmasına izin vererek gelir elde edebilirsiniz. Paylaşımlarınızın ilgi çekici, genel olarak merak edilen ve eğlenceli bir dille yazılmış olması bloğunuzu ziyaret eden kişi sayısını arttıracak ve daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Temel teknik ve yazım bilgisi ile kolayca hayata geçirebileceğiniz bloğunuz üzerine çalışmaya başlamadan önce, SEO ve Adsense hakkında araştırma yapmanızı öneririz.

İçerik Yazarlığı

Temel bilgiler ile internetten para kazanmanızı sağlayacak bir diğer seçenek ise içerik yazarlığı. Çeşitli websitelerinde ya da bloglarda yayınlanması için hazırlayacağınız içerikleri, freelance platformlar üzerinden satabilirsiniz.

BiOnluk.com, SadeceOn.com ve İçerikBulutu.com gibi websiteleri; Türkiye’nin çeşitli illerindeki makale yazarlarının işlerini satabilmeleri için en uygun platformlardır. İçerik yazmak için ise herhangi bir sermayeye ihtiyacınız bulunmuyor; internet erişiminizin ve bilgisayarınızın olması yeterli.

Fotoğrafçılık

Eğer hobileriniz arasında fotoğrafçılık varsa ve yüksek çözünürlükte çekim yapabiliyorsanız, bu hobinizden kolaylıkla gelir elde edebilirsiniz.

Stok görsel kullanımı, internet dünyasının en temel ihtiyaçlarından biridir. Markaların ve blogların paylaştığı her bir konu hakkında çekim yapma şansı olmadığı için, ücretli şekilde temin ettikleri görsellere stok görsel denmektedir.

Araba, trafik ya da doğa temalı çekeceğiniz fotoğraflarınızı çeşitli platformlar üzerinden satabilirsiniz. Shutterstock.com ve Photodune.net bu platformların başında gelmektedir.

Vlogger

Blogger, sahip olduğu blog sitesinde içerik paylaşan kişilere verilen isimdir. Vlogger ise, çeşitli paylaşım sitelerinde ya da kendisine ait sitede video bloggerlık yapan kişilerdir.

Youtube video paylaşım platformu, hesabınızdan paylaştığınız videoların öncesinde ya da video içerisinde reklamlar yayınlayarak gelir elde eder. Videonun yayınlandığı hesabın sahibi olarak siz de, bu gelirin bir kısmına hak kazanmış olursunuz. Gelirinizin miktarı ise, videolarınızın izlenme sayısı ile doğrudan alakalıdır.

Markaların Satışına Katkıda Bulunun

Günümüzde satış ortaklığı adı verilen ve gün geçtikçe ülkemizde de yaygınlaşan para kazanma yöntemlerinden biri de, çeşitli markaların satışını arttırmak amacı ile reklam alanı oluşturmaktır.

Bir websitesinde gördüğü reklama tıklayarak alışveriş yapan kullanıcının, toplam alışveriş tutarı üzerinden belirli bir kısmının site sahibine ödenmesi şeklinde çalışan bu sistem; hem reklamı yayınlanan markanın satışına katkı sunmakta hem de sizin para kazanmanızı sağlamakta.

Türkiye ReklamAction.com ve GelirOrtakları.com gibi şirketler tarafından sağlanan altyapı sayesinde, basit teknik bilgi ile siz de markaların satış ortağı olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir websitesi ya da sosyal medya hesabı oluşturmak ve reklamlarınızı takipçilerinizle paylaşmak.

Ürün Satışı

E-ticaretin gelişmesiyle birlikte herkes, ürünlerini kolaylıkla kullanıcıya eriştirebiliyor. Artık kullanmadığınız ve evinizde sadece yer kaplayan ürünlerin yanı sıra, el emeğinizle yaptığınız ya da hazır olarak tedarik ettiğiniz ürünlerin de satışını yapabilirsiniz.

Letgo ve ModaCruz gibi uygulamalar sayesinde, kullanmadığınız ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu uygulamaların yanı sıra; Sahibinden.com ve Gittigidiyor.com gibi platformlarda kendi ürettiğiniz ya da tedarik ettiğiniz ürünlerin de satışını yapabilirsiniz.

Evinizi Kiralamak

Günümüzde birçok turist, pahalı oteller ya da rahatsız hosteller yerine evde konaklamayı tercih ediyor. Siz de evinizin bir odasını internet üzerinden kısa süreli kiralayarak gelir elde edebilirsiniz.

AirBnB, tüm dünyada en sık kullanılan ev ya da oda kiralama platformudur. Özellikle şehir merkezine yakın ve boş odası olan bir evde yaşıyorsanız, siz de kolayca üye olarak odanızı kiraya sunabilirsiniz.

Çoğunlukla yurtdışından gelen turistlerin tercih ettiği konaklama biçimi sayesinde, hem dünyanın çeşitli yerlerinden arkadaşlar edinebilir hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Yazılım ve Tasarım

Yazılım ya da tasarım bilginiz varsa, internetten para kazanmanız için oldukça fazla seçeneğiniz bulunuyor. WordPress üzerinde çalışacak bir tema geliştirmek ya da OneSpace gibi platformlar üzerinden freelance iş almak da bunlar arasında.

Tasarımcılar ise ellerinde bulunan tasarımları çeşitli platformlar üzerinden satabilmekte. Hazırlayacağınız ikonları IconFinder.com üzerinden, tasarımları ise GraphicRiver.com gibi platformlar üzerinden satışa sunabilirsiniz.

 

Kaynaklar: 1, 2, 3