Loading...
İş Hayatı

Güven Kazanmak, Kaybetmekten Daha Zor

Güvenin; kazanılması zor, kaybedilmesi kolay bir özellik olduğu konusunda pek çok görüş mevcut. Dünyanın en büyük üretici firmalarından biri olan Bosch’un kurucusu Robert Bosch tarafından söylenen “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim.” sözü bunun bir örneği.

Bir duygu olarak tanımlanan güven, mantığa dayanması ile diğer duygulardan ayrışmakta. Bir insanı mantığınızın aksine sevebilirsiniz; ancak mantığınızın aksini söylemesine rağmen birine güvenmeniz çok mümkün değil.

Güven Nasıl Kazanılır?

Güven; bir bireyin tutarlılığı ve açık sözlülüğüne duyulan inançtır. Bu nedenle güven kazanmak isteyen herkesin tutarlı ve açık sözlü olması gerekir.

Tutarlılık, söylemler ve eylemler arasındaki ilişkidir. Bir işi yapacağını söyleyen ve yapan kişiler, genel olarak güvenilir olarak görülür. Aynı şekilde çok konuşan ama az iş yapan insanlar, güvenilmez olarak görülür. Bu nedenle yapacağınızı söylediğiniz işleri yapmanız, güven kazanma konusundaki ilk adımdır.

Görüşler ve eylemler arasındaki tutarlılık da insanların güvenini kazanmanıza yardımcı olur. Örneğin; eşinizin hayattaki en değerli varlığınız olduğunu söylediğinizde, çevrenizdeki insanlar eşinize sadık ve ilgili olmanızı beklerler. Bunun aksi bir durumla karşılaştıklarında ise güvenilmez biri olduğunuzu düşünürler.

Açık sözlülük ise, tutarlılığa kıyasla çok daha hassas bir konudur. Çoğu kişi, açık sözlülüğün; aklından ilk geçeni bütün açıklığı ile söylemek olduğunu zanneder. Ancak bu davranış, size güven kazandırmaz; aksine arkadaşlarınızın ve çevrenizin sizden uzaklaşmasına sebep olur.

Açık sözlülük; doğru olduğuna inanılan şeyin, doğru şekilde söylenmesi ile mümkündür. Örneğin, yeni bir saç modeli deneyen arkadaşınıza; “Bence eski hali sana daha çok yakışıyordu.” demeniz, hislerini incitmeden düşündüklerinizi aktarmanızı sağlar.

Güven Nasıl Kaybedilir?

Size duyulan güveni, tek bir yanlış hareketinizle dahi kaybetmeniz mümkündür. Tam da bu nedenle; güven, kazanması zor ama kaybedilmesi kolay bir özelliktir.

Güvenin içerdiği tutarlılık ve açık sözlülük kavramlarından bahsetmiştik. Bunlara ek olarak güven, bir kişinin zayıf noktalarını öğrenmenizi de sağlayan bir özelliktir. İnsanların size duyduğu güven; zayıf noktalarını bilmenize rağmen, bunlardan çıkar sağlayacak davranışlar sergilemeyeceğinizdir.

Güven kaybetmenin en kolay yolu; insanların zayıf noktalarından çıkar sağlamaya çalışmaktadır. Erkek arkadaşınızın, daha önceki kız arkadaşı tarafından aldatıldığını bilmeniz ve bundan çıkar sağlamaya çalışmanız; ilişkinizin geri dönülemez şekilde yaralanmasına sebep olacak ve sevgilinizin size duyduğu güveni yerle bir edecektir.

Güven kaybetmenin bir diğer yolu ise; sizin için emek ve vakit harcamış insanlara, ihtiyaçları olduğu anda destek vermemektir. İnsanların size yardımcı olması, size güvendiklerini gösterir; ancak gelecekte aynı davranışı sizin de göstereceğinize inanarak bu yardımı sağlarlar. İhtiyacı olduğunda sizden destek göremeyen arkadaşınızın güvenini sonsuza kadar kaybetmiş olursunuz.

Güven Kaybetmemek İçin Yapmanız Gerekenler

Arkadaşlarınızın, eşinizin ve çevrenizin size duyduğu güveni kaybetmemek için yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Sözünüzün eri olun, iyi niyetle hareket edin, açık sözlü olun ve düşünceli davranın.

Sözünüzün eri olmak; sözlerinizin değerini arttırır. Verdiği sözlerin hiç birini tutmayan birine kimse güvenmez; ancak sözüne güvenilir bir insan, diğer alanlarda da güvenilir bir insan olarak görülür. Katılacağınızı söylediğiniz etkinliklere mutlaka katılın, ziyaret edeceğinizi söylediğiniz arkadaşlarınızı ziyaret edin ve yapacağınızı söylediğiniz işleri yapın. “Ne yazık ki o gün gelemeyeceğim.” demek, gideceğinizi söyleyip gitmemekten çok daha az kalp kırıcıdır.

İyi niyetle hareket etmek; insanların size herhangi bir bilgi verirken çekinecek bir şeyleri olmamasını sağlar. Art niyetli kişiler, edindikleri bilgileri kendi çıkarları için kullanır; bu da arkadaşlarını ve çevresini kendisinden uzaklaştırır. İyi niyetle hareket etmenin hayatınıza olan olumlu etkilerinin gücünü asla küçümsemeyin.

Kaynaklar: 1, 2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir