Loading...
İş Hayatı

Geçmişten Günümüze Kripto Para Birimleri

Wei Dai tarafından 1998 yılında ‘b-money’ ile hayatımıza giren anonim dijital para birimleri, 2009 yılında Bitcoin sayesinde günümüzde kullandığımız halini almaya başladı. Bitcoin’den sonra piyasaya ‘Zcash’, ’Auroracoin’ gibi bir çok kripto para birimi çıkmış ve ‘altcoin’ olarak adlandırılmıştır. Zaman içerisinde bir çok kripto para birimi bu furyayı takip etmiş, kimi popülerliğini yitirmiş, kimi tedavülden kalkmış veya değerini yitirmiştir.

Her hangi merkezi bir kuruma bağlı olmayan (Merkez Bankası vb.) kripto para birimleri zaman içerisinde sanal ortamda ilgi görmeye başlamış ve ticaret hayatında yerini almıştır. 2014 yılında Amerika’da ‘Robocoin’ isimli şirket ‘Bitcoin’ için ATM sağlamaya başladı. Bu sayede bu tip para birimlerinin, hayatımızda daha sık kullanmaya başlayacağımız anlamına geliyor. Yani paraya ihtiyacınız olduğunda bir ‘Bitcoin’ ATM’sinden kişisel bilgilerinizle para çekebileceğiniz anlamına geliyor.

Bununla beraber İsviçre gibi ülkelerde devlet kurumlarına bağlı birimler, işlemlerin ‘Bitcoin’ ile yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler yapıyor.

Tren istasyonların da ‘Bitcoin’ lerinizi nakite çevirmek için cihazlar konulmaya başlandı. Malesef şu anda bu sistemler sadece ‘Bitcoin’ için geçerli. Diğer kripto para birimleri çok yaygın olmadığı için kullanımı ve sisteme dahil olmak ekstra çaba gerektiriyor.

Bitcoin ile Yatırım Yapmak

Bir çok merkezi kaynaklı para biriminde olduğu gibi ‘Bitcoin’ ve türevlerinin de işlem yapıldığı borsalar üzerinden işlem yapılabiliyor. Anonim olarak yatırımlarınızı yapmak istiyorsanız, sizin için iyi bir öneri olabilir.Ayrıca merkezi para birimleri gibi anlık olaylardan etkimediği için sürekli paranızı takip etmek zorunda da hissetmiyorsunuz.

Her ne kadar kripto para birimleri arasında en popüleri ‘Bitcoin’ olsada, diğer para birimlerine göz atmak isterseniz coinmarketcap.com adresini kullanabilirsiniz.Şu an için 709 tane kripto para birimi sistemde görünüyor ancak her geçen gün bunlara yenileri ekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.