Loading...
İş Hayatı

Freelance Çalışmak; En Doğru Karar ya da En Büyük Hata

Çalışma koşulları, maddi tatminsizlikler ya da ekip içerisindeki jenerasyon farkları nedeni ile pek çok profesyonel, çalışma hayatından uzaklaşmanın yollarını aramakta. Masa başında ya da sahada yaptığı işten kaçıp freelance çalışmak isteyenlerin de sayısı oldukça yüksek. Ancak başarılı freelancer olmak sandığınız kadar kolay değil.

Türkiye’de her geçen gün freelance çalışan sayısı artıyor; bunun en temel sebeplerinden biri de freelance olarak teklif yapabileceğiniz ve proje alabileceğiniz platformların varlığı. Bionluk ve SadeceOn gibi, hizmetlerinizi online olarak sunduğunuz ve ihtiyaca göre özel teklifler oluşturabileceğiniz sistemlerin çoğalması ile birlikte, freelance çalışmaya olan ilgi de yükseldi.

Freelance Çalışmak Nedir?

Her şeyden önce freelance çalışmanın ne demek olduğunu inceleyerek başlayalım. Türkçe’ye “serbest çalışan” olarak çevirilen kelime; herhangi bir firmaya bağlı olmadan çalışan anlamına gelir. Proje ya da dönem bazlı olarak hizmet sunar ve karşılığında belirlenen proje ücretini elde eder.

Bu noktada aklınıza iki soru gelmiş olmalı: sosyal güvence nasıl sağlanıyor ve proje ücreti nasıl belirleniyor? Birinci sorunun cevabı oldukça açık; kendi sigortanızın ücretini ödemiyorsanız, sosyal güvenceniz yok.  Proje ücretlerini ise yapılacak işe ve projeye göre freelance teklif ediyor, proje yaptıran taraf ise onaylıyor.

Düzenli Bir İşten Farkı Ne?

Freelancer olmak; pek çok kişiye göre rahat ya da esnek çalışma olarak görülmekte. Dilediğiniz saatte uyanıp, istediğiniz saatte çalışmaya başlamak çok çekici gözüküyor olabilir; ancak gerçekler hiç de sandığınız gibi değil.

Düzenli bir işte çalışmanın gözükmeyen pek çok artısı vardır; sorumlu olduğunuz alan ve yapacağınız işler çoğunlukla bellidir, proje yönetimi ve planlama yapmak zorunda kalmazsınız. Büyük projelerde ise ekip içerisinde yapılacak olan iş bölümü sayesinde, projenin çok küçük bir kısmını üstlenir ve başarı ile atlatırsınız.

Freelance çalıştığınızda ise, projenin başından sonuna kadar tüm süreç sizin yönetiminizdedir. Tek başınıza çalıştığınız için yardım isteyebileceğiniz ya da iş bölümü yapabileceğiniz çalışma arkadaşlarınız yoktur. Sunduğunuz hizmetlerin satış temsilcisi, proje yöneticisi ve operasyon uzmanı olarak her alanda sorumluluk sizdedir. Aynı anda yapacağınız farklı projeler için iş takibi ve zaman yönetimini doğru yapmanız gerekir.

Freelancer Olmalı Mısınız?

Freelance çalışmakla ilgileniyorsanız, ilk yapmanız gereken denemek. Düzenli bir işe sahipseniz; istifa etmeden ya da ümidinizi yitirmeden önce, freelancer platformlarına üye olarak proje almayı deneyin.

Freelancer olmak, sanılanın aksine daha büyük sorumluluk ile ve daha yoğun bir tempoda çalışmanızı gerektirebilir. Sizin için doğru bir çalışma yöntemi olup olmadığını alacağınız projeler ile değerlendirebilirsiniz.

Maddi açıdan bakıldığında; düzenli bir iş, düzenli gelir anlamına gelmekte. Freelance çalıştığınızda ise gelirleriniz ay içerisinde alabildiğiniz proje adedi ve kapsamına göre değişir. Bu nedenle giderlerinizi ve bu giderleri karşılamak için gereken gelirinizi doğru değerlendiremezseniz, freelance çalışma düzeni sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Düzenli projeler ve müşteriler kazandıkça daha fazla gelir elde edebilirsiniz; bunu ancak proje teslim tarihi ve kalite konusundan taviz vermezseniz sağlayabilirsiniz. Sevdiğiniz ve inandığınız bir alanda freelance çalıştığınızda, düzenli bir müşteri portföyü elde edene kadar çok yoğun çalışmak sizi yormayacaktır.

Denemelerinizin ve yoğun bir temponun ardından kazancınız ya da aldığınız işler sizi tatmin etmiyorsa, düzenli işinizi kaybetmeden hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir