Loading...
Eğitim

Dikkat Eksikliğinin Nedenleri

Dikkat eksikliği, çoğunlukla bir konuya odaklanamama şeklinde belirti gösteren bir sorun. Dikkat dağınıklığı olarak da adlandırılan bu durum, günlük hayatta önümüze bazı engeller çıkartabiliyor.

Odaklanma sorunu ve dikkat eksikliği, günümüzde pek çok insanın hayatını etkileyen ve hayatını zorlaştıran konuların başında geliyor. İşyerinde yapmanız gereken işlere odaklanamamak, hem gereksiz vakit kaybı hem de işlerin yetişmemesi gibi sonuçlar doğurabiliyor.

Yetersiz Uyku Odaklanmayı Zorlaştırıyor

Dikkat eksikliğine neden olan etmenlerin başında uyku geliyor. Yeterli uyumayan ya da kalitesiz uyuyan kişiler, odaklanma konusunda daha fazla zorlanıyor.

Uyumaya ayrılan zamanın önemi oldukça yüksek. Beynimizin ve vücudumuzun dinlenmesinin yanı sıra, enerji toplamamızı da sağlayan uykunun eksikliği; hayatımızın pek çok alanında etkisini gösteriyor. Ancak her gün 8 saat uyumak yeterli değil; uykunun kalitesi de en az uykuya ayrılan vakit kadar önemli.

Elektronik Cihazları Kullanmayı Azaltın

Televizyon, cep telefonu ve bilgisayar; günümüzde en yaygın kullanılan elektronik cihazların başında geliyor. Yaydıkları radyasyonu bir kenara bıraktığımızda bile vücudumuza olumsuz etkileri saymakla bitmeyecek olan bu cihazlar, odaklanma konusunda yaşanan pek çok sorunun da kaynağı.

Cep telefonunuzdaki bildirimlerin sesli olması, bilgisayar ya da televizyonun açık olması gibi etmenler nedeni ile odaklanma süresi giderek azalıyor. Günümüzde pek çok iş kolunda bilgisayar üzerinden çalışmalarını gerçekleştiren çalışanlar ise, sosyal medya hesaplarını açık tutarak dikkat dağınıklığına neden oluyor.

Daha uzun süre odaklanmak ve dikkat dağıtıcı etmenlerden korunmak için; cep telefonu bildirimlerinizi sessize çevirmeniz gerekiyor. Belirli zaman aralıklarında telefonunuzu ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyi bir alışkanlık haline getirerek dikkat eksikliği sorunundan kurtulabilirsiniz.

Çalışma Ortamınızı Düzenli Tutun

Düzensiz çalışma ortamı, dikkat dağınıklığının bir diğer sebebi. İhtiyacınız olan eşyaların nerede olduğunu bilmemek, gereksiz vakit harcanmasına neden oluyor. Aynı zamanda ilgili eşyanın nerede olabileceğini düşünerek odağınızı dağıtıyor.

Düzenli bir çalışma ortamı yaratamayacaksanız; herhangi bir işe başlamadan önce, ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda bulundurduğunuzdan emin olmalısınız. Bu sayede; eşya veya evrak aramanıza gerek kalmayacak ve odağınız bozulmayacak.

Çalışma Planı Hazırlamadan İşe Başlamayın

Dikkat dağınıklığının temel sebeplerinden biri de, planlamaya yeterli önemin gösterilmemesi. İşlerinizi yapmaya başlamadan önce bir iş planı oluşturmanız, dikkat eksikliğinin önlenmesinde oldukça önemli.

Yapacağınız her bir iş için plan oluşturmanız, hangi aşamada olduğunuzu kontrol etmenize de yardımcı olur. Bu sayede zaman yönetimi de yapabilirsiniz.

Her sabah hazırlayacağınız Yapılacaklar Listesi, odaklanarak çalışmanızı sağlayacaktır. O gün içerisinde tamamlamanız gereken işleri belirteceğiniz bu listeyi takip ederek boşa harcadığınız zamanın önüne geçebilirsiniz.

Kendinizi Stresten Arındırın

İş hayatında yaşanan stres, her çalışanın sorunu. Fiziksel pek çok hastalığın da tetikleyicisi olabilen stres, dikkat dağınıklığına ve odaklanma sorunlarına da neden oluyor.

Stresten arınmak için yapabileceğiniz pek çok aktivite var. Bunların başında spor ve egzersiz geliyor. Düzenli şekilde yapacağınız egzersizler sayesinde vücudunuza baskı yapan stresten kurtulmanız mümkün.

Stresle başa çıkmanın bir diğer yöntemi ise, evde uygulanabilecek meditasyon. İnternet üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz meditasyon metodları ve müzikleri ile, stresten arınabilirsiniz.

Yeterli Su Tüketin ve Doğru Beslenin

Su tüketimi, vücudun dengesini sağlaması için oldukça önemli. Çalışma süreniz boyunca su tüketimini azaltmamaya dikkat etmelisiniz.

Yanlış beslenme, dikkat dağınıklığına neden olan pek çok etmenin kaynağı. Özellikle kahvaltının atlanması ve öğlen tüketilen yağlı yiyecekler nedeni ile vücut, yeterli enerji bulamıyor. Tadı ne kadar güzel olursa olsun, öğlen yemeğinde yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

 

Kaynaklar; 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.