Loading...
Haberler

Cari Açık Rakamları Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB ) eylül ayına ilişkin ödemeler dengesini bugün açıkladı. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre cari işlemler dengesi beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre  Cari İşlemler dengesi 4.53 Milyar dolar açık verirken, piyasaların beklentisi cari işlemler açığının  4.1 Milyar dolar olacağı yönündeydi.  Cari  İşlemler dengesi  geçen yılın aynı dönemine göre  2 milyar 934  daha fazla açık verdi.

 

TCMB tarafından açıklanan verilere göre Ocak- Eylül arasındaki cari açık 31.1 milyar dolar olarak gerçekleşirken 12 aylık   süreçte cari işlemler dengesi 39.3 milyar  dolara çıkmış oldu.

Ülkemize Eylül ayı içerisinde 1.68 milyon  dolar  kaynağı bilinmeyen para girişi oldu. Bilindiği gibi kaynağı belli olmayan paralar Net Hata Noksan kaleminin altında  gösterilmektedir.

Cari işlemler hesabının alt kırılımlarından olan dış ticaret açığında  eylül ayında değişimler göze çarpmaktadır. Dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.406 milyon dolar artarak 6.666 milyon dolara ve birincil gelir dengesi açığının 171 milyon dolar artarak 1.073 milyon dolara yükselmesi etkili olduDış ticarette meydana gelen bu açığın sebebi esas itibariyle dolar kurunda gözlenen hızlı artış gösterilebilir. Artan dolar kuru  ithal edilen mallarda  bizim aleyhimize etki ettiğini göstermektedir.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre 156 milyon dolar azalarak 544 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Böyle bir durumla karılaşmamızın en önemli sebeplerinden birisi  bölgemizde yaşanan siyasi sorunlardır. Her an gerçekleşen olaylarla birlikte  ülkemizin CDS’si ( Risk Primi ) yükselmekte ve bunun sonucu olarak doğrudan yatırımlara  olumsuz olarak yansımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.