Loading...
Makaleler

Cari Açık İle Dolar Kuru Arasındaki İlişki

 Cari Açık Kalemi Nelerden Oluşur ?

 Cari açığın düşmesinin dolarla bir ilişkisi var mı ? Bugün bu konunun kısa bir  analizini yapmaya çalışacağız. Cari işlemler hesabı ödemeler dengesinin ilk kalemini oluşturmaktadır. Bu kalemde ithalat, ihracat,mal ve hizmet ihracatı,ithalatı ve transferler harcamalarını da içerir.

Ülkemizde son günlerde dolar kuru almış başını giderken  en son  açıklanan veriler de Kasım ayında cari açıkta bir azalma söz konusu olduğunu gösterdi . Bu açığın azalmasının asıl sebebi döviz kurudur. Çünkü artan döviz kuru  birey için  ithalatı pahalılaştıracakken, yerli üreticinin  ihracat gelirlerini arttıracaktır.

Dolar Kurunun Artması İhracatçıya Etkisi Nedir

Dışarıya mal ve hizmet ihraç eden üreticiler  açısından dolar kurunun artması  iyi bir durumdur. Çünkü artan döviz kuru  örnek vermek gerekirse  1 DOLAR=3 LİRA iken 100 Dolarlık ürün ihraç ediyor. Bu durumda ihracatçının kasasına  300 Lira girmiş olacak. Diğer şekilde 1 DOLAR=2 LİRA  olursa  ihracatçının 100 Dolarlık ürün ihraç etmesi durumunda kasasına 200 Lira girmiş olacaktır. Görüldüğü gibi ihracatçı dolar kuru yüksekken daha fazla kar elde eder.

Dolar Kurunun Artması Her Zaman Cari Açığı Azaltır Mı?

Dolar kurunun artmasıyla cari açığın azalacağı iktisadi olarak kabul görecek bir teoridir. Ancak ülkemizin son zamanlarda yaşadığı dış siyasetteki olaylar ya da ihracat yaptığımız ülkelerdeki ekonomik durum  kötüyse dolar kurunun artması her zaman ihracatımızı arttıracağını bize göstermez. Nitekim son dönemlerde avrupa ekonomisinin resesyon dönemlerinde olduğu açık bu nedenle dolar yükselse bile ihracatımız istenilen seviyede olmayabilir .

 

Bir diğer örnek ise yakın zamana kadar Rusya ile yaşanan  siyasi olaylardan dolayı ihracatımızın kısılmış olmasıdır. Dolar kuru artsa bile her zaman ihracatımızın artacağı kesin değildir.

Sonuç Olarak İktisatta her zaman tek bir doğru yoktur. Bir olayın bir sorunun birden çok bakış açısı cevabı vardır. Yukarıdaki resimde  olduğu gibi zor durumda her iktisatçı olayın bir tarafından tutar ve çıkmazdan kurtulur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.