Loading...
İş Hayatı

Bitcoin ve Bitcoin Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Gündelik hayatta kullandığımız para birimleri devletler tarafından basılır ve binlerce yıldır çeşitli formlarada girmiş olsa bir merkezin (Merkez Bankası vb.) kontrolünde olmuştur.Ülkeler kasalarında bulunan altınla ilişkili olarak para basar ve bunları piyasaya sürer. Ancak ‘Bitcoin’ gibi dijital para birimlerinde bu durum biraz daha farklıdır. Coin yani para üretmek için altın madenine ihtiyacınız yoktur, bunun yerine dünya etrafındaki tüm bilgisayarlar birer madendir.

Kriptolanmış dijital para birimleri piyasaya bir bilgisayarın ‘hash’ adında kriptolanmış veri üretmesi ile girer. ‘Hash’ ler üretildikten sonra sistemi takip eden ‘madencilere’ duyurulur.  Bilgisayarlar tarafından üretilen ‘hash’ ler sistemi takip eden ve ‘madenci’ olarak anılan insanlar tarafından çözülerek, dijital para döngüsünün tamamlanmasını sağlar.Her bir ‘hash’ in çözülmesiyle ‘madenci ‘25 coin’ elde eder. Tabi bu durumda insanın aklına gelen ilk soru, eğer ‘hash’ ler bir bilgisayar tarafından üretiliyorsa, neden herkes kendi ‘hash’ ini üretip coin elde etmiyor? Bu duruma engel olmak için ‘hash’ ler ‘Bitcoin’ ağı tarafından kasıtlı olarak çözülmesi zor hale getirilir. Bu durumdan dolayı yüksek işlem gücüne sahip işlemciler, gpu’lar yada ASIC’ler kullanılmaktadır. Tabi ki cihazların işlem gücü ve şifreleme algoritmalarını çözme yetenekleri arttıkça maliyetleri de artmaktadır. Günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak düşük bütçeli sistemler için karlı görünmemekte ancak pahalı sistemler için hala cezbediciliğini korumaktadır.

Elbette konuyu işlem gücü ve Bitcoin madenciliği için tasarlanmış cihazların karar – zarar dengesine göre değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü bilgisayar bilimlerinin en önemli dallarından birini oluşturan veri madenciliği ve bu alana dayanan Bitcoin madenciliği detaya indikçe daha karmaşık hale geliyor. Sonuç olarak; zamanla Bitcoin madenciliğinde karlılık düşsede gelişen teknoloji ve coinlerle ileride bizleri nelerin beklediğini şimdiden kestirmek oldukça güç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir